Dolum Yaptığımız Bal Çeşitleri ve Faydaları!

Çiçek Balı

Çiçek balı, üretim ve tüketimi en yaygın olan bal çeşitleri arasındadır. Bitki örtüsünde herhangi bir bitkinin ağır basmadığı yani farklı türlerde bitkilerin yetiştiği yerlerden elde edilir. Organik ballar içinde uygun fiyatıyla en çok tercih edilen bal çeşididir.

Çam Balı

Çam balı, çoğunlukla Ege Bölgesi’nde yer alan sarıçamlardan elde edilir. Arılar bu balı çiçek polenlerinden değil, sarıçamların salgıladıkları bir tür salgı ile üretirler. Bu bal çeşidi sadece Türkiye ve Yunanistan’da bulunur.

Narenciye Balı

Narenciye balı, bal çeşitleri arasında tat açısından öne çıkan organik ballardan biridir. Genel olarak narenciye olarak adlandırılan portakal, limon ve mandalina ağaçlarının çiçeklerinden elde edilir. Bu nedenle de en çok Akdeniz Bölgesi’nde üretilir. Narenciye çiçeklerinin tadını ve kokusunu hissetmeye olanak verir.

Ayçiçek Balı

Bir diğer organik bal çeşidi olan Ayçiçek balı, Ayçiçek yetiştiriciliğinin olduğu bölgelerden elde edilen bala verilen isimdir. Genellikle Ayçiçek tarlalarının yaygın olduğu Trakya Bölgesi’nden elde edilir. Altın sarısı renginde olan bu balın kendine has bir tadı vardır. Bal çeşitleri içinde en ucuz ve en kolay elde edilebilir olanıdır.

Ihlamur Balı

Bu bal, genellikle ıhlamur ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Karadeniz Bölgesi’nden elde edilir. Özellikle Rize, Artvin, Yalova gibi şehirlerde üretilir. Kıvamı yoğun olan bir organik bal çeşididir.